Namibie je rozlehlá a vyprahlá země, která se může pyšnit jak pobřežím, tak pouští, tak horami. I přesto, že je Namibie jednou z nejsušších zemí na světě, některým zvířatům se v Namibii neskutečně daří. Tato část článku vás seznámí s tím, jak se zvířata přizpůsobují, a jak je počasí ovlivňuje. Poté se na některá ze zvířat podíváme do hloubky, speciálně na zvířata velké pětky, malé pětky a takzvané námořní pětky.
Velká pětka = pět afrických lovných zvířat: lev, leopard, slon, buvol a nosorožec
Malá pětka: sloní rejsek, snovač buvolí, želva leopardí, mravenčí lev a nosorožec
Námořní pětka: tučňák africký, tuleň kapský, delfín, velryba jižní a bílý žralok
Kdy se na safari vydat?
Cílem každého správného safari návštěvníka je vidět zvířata. Naše rada tedy zní: „jezděte v období sucha!“ Kdy ale období sucha začíná? Hladiny vody začínají klesat od března. Na přelomu června a července se pak situace ještě víc vyostřuje, protože jsou zvířata nucená hledat vodu prakticky po dobu celého dne. Právě díky tomu je velmi snadné je vidět, jelikož se shromažďují u napajedel.
Na severu Namibie mohou deště začít již v prosinci, ale i přesto může váš safari zážitek být výjimečný. V období ledna až dubna se naopak rodí mláďata, není hlavní sezona. Turisté tedy mají více prostoru a při trošce štěstí můžete mláďata spatřit na vlastní oči.
Kam se vydat?
Pokud chcete vidět spoustu zvířat, je lepší zamířit do národních parků či soukromých rezervací. Pokud se ale rozhodnete vydat mimo tato místa, tedy spíše do míst izolovaných, můžete naopak náhle a nečekaně pozorovat divokou zvěř, což také zajišťuje velmi autentický zážitek.
Národní park Etosha
Začneme tedy Etoshou, nejslavnějším z jedenácti národních parků. Etosha je domovem 114 druhů savců, z nichž 8 je druhů endemických a několik vzácných či ohrožených. Nejlepší je se v Etoshi vydat k napajedlům, která přitahují velká stáda zvěře. V létě, tedy v období sucha, je snadné sledovat, jak pijí z napajedel. Existuje spousta druhů zvířat, která se podmínkám perfektně adaptovaly, například sloni, lvi, gepardi. Dále zde najdete například skokany, pakoně modrého, surikaty, pštrosy, lišku ušatou, či impala černočelého. Impala však pouze vzácně.
Mundulea
Mundulea je soukromá rezervace v pohoří Otavi. Není příliš velká, má pouze okolo 120 km2. Eland, pakůň, kudu, oryx, leopard, gepard, hyena, jezevec medový, šakal, serval či karakal, to jsou zvířata, s kterými se při troše štěstí můžete potkat.
Waterberg
Waterberg se nachází poblíž Otjiwaronga. Je to oblast dokonale stvořená k pozorování geparda. Dále je také domovem vzácných druhů, jako například sobola, buvola, či černých a bílých nosorožců.
Kunene (Kaoland a Damaraland)
Sever této oblasti byl dříve známý jako Kaoland, jih poté jako Damaraland. Pozorovat zde můžete například slony, kteří se snaží rýpat do suchých koryt řek, aby se dostali k vodě z podzemích toků. Dále zde můžete zahlédnout černého nosorožce nebo lva, a mimo jiné také zebry či oryxy.
Zambezi
Chtěli byste vidět krokodýly nebo hrochy? Vydejte se tedy do Zambezi! Zambezi, dříve známé jako Caprivi Strip, se nachází v severovýchodní části Namibie. V létě se zde často vyskytují vydatné srážky, které v kombinaci s tekoucími řekami nabízí jedinečný zážitek. Oblast je vhodná také pro pozorování buvolů, divokých afrických psů, leopardů, nebo již zmíněných krokodýlů a hrochů.
V této oblasti je také několik menších parků a rezervací, například Caprivi Game Park, Mudumu National Park, Mamili National Park, Salamba Conservancy nebo Kasika Conservancy.
Střed Namibie
Jedno slovo – gepard. Gepard je nejrychlejším suchozemským zvířetem na světě. Předpokládá se, že Namibie má asi čtvrtinu světové populace gepardů, z nichž většina žije v soukromých rezervacích. Ochranářské skupiny totiž léta bojovali za to, aby pomohly vybudovat gepardí populaci, zejména v rezervaci Okonjima. Plaché a extrémně vzácné pangoliny lze pak vidět v Erindi Private Game Reserve.
Pobřeží koster
Pobřeží koster je proslavené tím, že se zde nachází jedna z největších světových chovných kolonií tuleňů kapských. Odhady se liší od 100 000 do 200 000 tuleňů žijících v rezervaci Cape Cross Seal Reserve. Pokud sem vyrazíte na přelomu listopadu a prosince, budete moct spatřit i jejich mláďata, která jsou neuvěřitelně roztomilá. Hlídkují zde také hyeny a šakali.
Podél tohoto úžasného pobřeží je také spousta mořského života. U Walvis Bay můžete vidět tuleně, delfíny, želvy. Pokud přijedete mezi červnem a llstopadem, můžete být také jedním ze šťastlivců, kteří zahlédnou velryby.
Poušť Namib
Poušť Namib není hlavní či typickou safari oblastí, nicméně zde stále můžete potkat spoustu zvířat, například oryxy, pštrosy, kudu, zebry, žirafy, leopardy, hyeny, šakaly nebo lišky, obzvláště pokud vyrazíte do přírodní rezervace NamibRand.
NamibRand
Tato soukromá rezervace byla založena s ekologickými úmysly, a také s úmysly ochrany přírody pouště Namib. Ochránci se snaží, jak chránit migrační trasy volně žijících živočichů, tak udržet biologickou rozmanitost. Rezervace má přibližně 200 000 hektarů, je tedy největší přírodní rezervací v jižní Africe.
Národní park Namib Naukluft
Toto místo je známé obřími písečnými dunami Sossusvlei. Co se zvířat týče, můžete se zde potkat s paviány, leopardy, a dokonce i se surikatami.
Máte batolata, malé děti nebo teenagery? Nebo v tom nejlepším případě kombinaci dětí ze všech těchto věkových kategorií? Namibie sice nemusí být první rodinná destinace, která Vás napadne, i přesto si ale v Namibii jakákoli rodina může přijít na své... Ať už je to surfování po písečných dunách, zvířata, které lze snadno zahlédnout nebo adrenalinové sporty, které jsou vhodné zejména pro teenagery.
Kempování v přírodě, volně pobíhající děti, rodiče obstarávající oheň, teenageři vyrážející do pouště na čtyřkolkách a celá rodina pádlující přes řeku Okavango… Nezní to jako Váš vysněný výlet? Chcete vidět, dělat, cítit něco jiného? V tomto článku Vám poskytneme několik rad, doporučení a možností pro skvělou namibijskou dovolenou.
Cestování s miminky/batolaty
Bonusem cestování s miminky je, že nemusíte přemýšlet nad školou a povinnou školní docházkou. Vše tedy záleží jen na vašem rozvrhu a vašich přáních. Z hlediska počasí jsou zimní měsíce (květen-říjen) suché a teploty v noci mohou klesat. V létě (listopad–duben) prší a rtuť v teploměru výrazně stoupá.
Druhou stránkou věci ale je, že se s miminky spojuje i spousta omezení. Většina safari totiž malé děti nepovoluje, což je pochopitelné, protože chování dětí je velmi nepředvídatelné. Navíc většina safari probíhá v přírodě. Safari džípy zdolávají hrbolaté cesty a je velmi nepravděpodobné, že by zde byla možnost jakékoli autosedačky či jiné ochrany.
Je tu ale možnost, jak si užít safari i s malým miminkem. Pokud je vás víc, můžete se při safari programech střídat – jedna skupina si užívá safari, zatímco druhá se stará o dítě. Důležité ale je, abyste pamatovali na to, že Namibie není hustě osídlená a služby nejsou tak snadno dostupné jako u nás v České republice. Poté také na to, abyste společně s našimi produktovými manažery našli hotel vhodný pro děti, či abyste se vyhli oblastem trpícím malárií.
Cestování s malými dětmi
Safari je obvykle umožněno dětem od 6 či od 8 let. Své děti znáte nejlíp a víte, jak dlouhé a náročné výlety jsou schopni vydržet. Doporučujeme vybrat aktivity, do kterých se děti můžou jakýmkoli způsobem zapojit.
Jaké aktivity máme tímto na mysli? Například turistiku, stavění hradů či písečných andělů v rozlehlých pouštních pískovnách nebo surfování po dunách. Skvělou volbou pro rodiny je také Etosha, zejména v zimních měsících. Napajedla jsou totiž přístupná, bezpečná a osvětlená. V tomto období je v Etoshi také velká koncentrace divoké zvěře, čímž je zajištěno úžasné safari.
I přes to, že je v zimě snazší vidět zvířata, teploty v noci hodně klesají, takže je to potřeba zohlednit při kempování. V případě malých dětí je nejlepším řešením zůstat v luxusních kempech v národních parcích, které jsou hlídané a oplocené. Etosha má hned několik luxusních kempů pro rodiny s dětmi s dětskými bazény či hernami. Riziko malárie v zimě je také nízké.
Můžete také zvážit návštěvu některých muzeí živé kultury. Ta jsou často interaktivní a děti se mohou vzdělat. Budete mít také možnost se setkat s místními lidmi z různých etnických skupin a často se naučíte, jak správně sledovat zvěř nebo vyrábět některé z charakteristických předmětů.
Pokud můžeme, rádi bychom s Vámi sdíleli naše favority: Etosha v zimě v případě safari, Sossuvlei v případě písečné zábavy a Fish River Canyon pro vodní zážitky.
Teenageři
Teenageři jsou specifičtí tím, že chtějí všechno a nejlépe hned. Pokud je lákají adrenalinové sporty, doporučujeme Swakopmund. K dispozici je sandboarding, potápění, jízda na čtyřkolkách, plachtění, jízda na koni, kajak, paragliding a další.
Skvělým nápadem může být také Luderitz či Sossusvlei – opuštěné doly, vraky lodí, a dokonce i kolonie tuleňů. Právě kolonie tuleňů si užijí děti všech věkových kategorií.
Populární je také Walvis Bay. V závislosti na ročním období můžete vidět obrovská hejna divokých plameňáků, delfínů nebo velryb. Surfování je další z úžasných aktivit, konkrétně tedy Skeleton Bay. Tato aktivita ale není vhodná pro nováčky.
Teenageři jsou také dostatečně staří na safari. Krom Etoshi můžeme doporučit také region Zambezi, v kterém můžete spatřit například krokodýly nebo hrochy. Podél řek Kwando, Chobe a Zambezi také žijí velká stáda slonů a buvolů.
Počasí je v současnosti hojně probíraným tématem. A není tomu divu! Počasí totiž může, jak zpříjemnit, tak pokazit celý náš pobyt. Jaké je ale počasí v Namibii? Co může člověk očekávat? Která místa jsou teplá, která naopak studená? Ležení na slunci, být zabalený do kabátu nebo zpívat v dešti? To vše, a ještě víc se dozvíte díky této části článku.
Poušť Namib
Povězme si to upřímně, někteří jsou mílovníky horko. Pro takové z Vás jsou pouštní oblasti to pravé ořechové. V pouštních oblastech Namibie totiž skoro vůbec neprší, jsou tam extrémní teploty – 40-50 stupňů, a téměř žádná vlhkost.
Vy, odpůrci horka, ale vůbec nemusíte tato místa odepsat ze svého seznamu vysněných míst. Poušť Namib můžete totiž navštívit během zimních měsíců, kdy teplota klesá na 20-25 stupňů. V noci může dokonce klesnout až pod bod mrazu.
Toto kolísaní může být náročné, to ovšem neplatí pro surikaty. Tato stvoření jsou v pouštích doma. Ve skutečnosti se plně přizpůsobili k přežití. Troufneme si dokonce říct, že si pobyt na slunci užívají, často se také vyhřívají ve skupinkách.
Tato malá stvoření si dokážou poradit i s jasem slunce, mají totiž takzvanou surikatí verzi slunečních brýlí. Černé kruhy kolem očí snižují sluneční záření a pomáhají jim vidět jasněji, což je jim užitečné zvláště při pozorování jejich predátorů. Jejich řídká srst a tmavá kůže jim také pomáhají regulovat teplotu – když si lehnou na záda, lépe se zahřívají, když naopak na břicho, snáz se ochlazují.
Oblast Zambezi
Zambezi bylo dříve známé jako Caprivi Strip a nachází v tropickém klimatu. Je to nejmokřejší místo v Namibii, nejzelenější oblast v celé Zemi a vlhkost je zde velmi vysoká. Na největší vlhko se připravte v lednu a únoru. Budete tedy muset zvážit, zda se i přes horko a vlhko budete cítit pohodlně. Pamatovat musíte také na malárii.
Zambezi je jediné místo na planetě, kde se setkávají čtyři země – Namibie, Angola, Zambie a Botswana, a končí nedaleko Viktoriiných vodopádů. Zambezi je také místo, kde se slétají ptáci, a kromě ptáků můžete spatřit také hrochy, krokodýly nebo slony.
A jak se tedy zvířata vyrovnávají s deštěm? Zvláště teplokrevná zvířata mohou zemřít, pokud se příliš ochladí nebo namočí. Jejich peří a srst ale pomáhají, protože jsou vodoodpudivé.
Víte, jak fungují pláštěnky? Materiál je klíčem všeho a ptáci mají svoji vlastní verzi. U ocasu mají mazové žlázy a tímto „olejem“ si otírají peří pomocí zobáků. Učte se od ptáků a vezměte si s sebou svoji pláštěnku či pršiplášť!
Severní regiony
Region Kunene je ohromující odlehlá část Namibie. Skládá se hlavně z písečných pouští, skalnatých hor a kamenitých plání. Na severozápadě najdete také národní park Etosha.
Sušší měsíce, přibližně od července do října, jsou hlavní sezonou v Etoshe. Jelikož je v tuto dobu méně vody, zvířata míří k napajedlům a přitahují davy. Období dešťů je naopak listopad až duben. Není tak snadné zvířata spatřit pohromadě. Význačné pro toto období ale je, že se rodí mláďata.
Sloni již dlouho obývají severní části Namibie. Tito sloni se liší od slonů afrických a byli považováni za poddruh, ale ve skutečnosti se jen přizpůsobili, aby se vyrovnali s počasím.
Lvi jsou největším predátorem Afriky. Dokážou si poradit v horku, mohou totiž dýchat až 200krát za minutu, aby se ochladili. Mají také velmi málo potních žláz, přestože jsou pokryti srstí, a jsou dost moudří na to, aby odpočívali ve stínu a lovili i v noci.
Středohoří
Hlavní město Namibie, Windhoek, je v centru. Tato oblast byla využívaná jako základna pro rehabilitaci vzácných druhů, jako je černý a bílý nosorožec. Je také domovem buvolů, leopardů a gepardů. Zimy jsou suché a chladné a mezi červnem a zářím obvykle moc neprší, ale může být mráz.
Leopardi jsou moudré kočkovité šelmy, které bojují s horkem tak, že loví zejména v noci. Nepotřebují ani moc vody a přežívají horko hlavně díky vodě, kterou získají požíráním kořisti.
Gepardi jsou stavěni jako chrti, a jsou nejrychlejším suchozemským zvířetem na světě. Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem jsou to denní lovci, protože mají dostatečně světlou barvu, aby snížili absorpci tepla během dne. Mají také černé stopy táhnoucí se od očí dolů k tlamě. Gepardi podobně jako leopardi nezoufají po vodě a stačí jim pít jednou za tři až čtyři dny.
Pobřeží koster
Pobřeží Namibie má jedinečné klima s malým množstvím srážek a přetrvávající přikrývkou mlhy až 200 dní v roce. Kvůli studenému Bengálskému proudu podél pobřeží Atlantiku teploty výrazně klesají v srovnání s jinými oblastmi země.
Teploty se díky jihozápadnímu větru příliš nemění, ale v zimě může být chladněji a větrněji. Pokud si myslíte, že by pro Vás bylo příliš chladno, zaměřte se na návštěvu během teplejších měsíců – od října do března. V těchto měsících trochu prší, rána nejsou tak mlhavá a v noci je tepleji.
Změna klimatu
Změna klimatu nepochybně způsobila mnoha lidem spoustu neštěstí. V Namibii byly sucha i záplavy. Na jihu a západu země lidé také zažili nezvykle vysoké teploty. Předpokládá se, že globální oteplování také ovlivňuje hladiny moří, a že do roku 2100 se namibijské pobřeží zvedne o 30 až 100 cm a oteplí Bengálský proud. Odborníci se domnívají, že to bude mít negativní dopad na podmořský život, rozmanitost a ekosystémy v Namibii.
Koncesní listina
Pojištění CK proti úpadku
Smlouva o zájezdu
Cestovní pojištění Allianz
Všeobecné obchodní podmínky
Grand Afrika, s.r.o.
Specialista na Afriku a Indický oceán
Horní 1465/8
140 00 Praha 4 - Nusle
IČ 05324645 / DIČ CZ05324645
tel: +420 226 633 930
mobil: +420 777 023 158
email: info@grandafrika.cz
www: grandafrika.cz
Fb: facebook.com
Ig: Instagram
blog: grandafrika.cz/blog